top of page

ניסים ונישואין

ניסים , הרווק המושבע מחפש אהבה. אז מה הבעיה?

האימא הלוחצת? היועצים למינהם? הדמיונות?

מחרוזת של מונולוגים , קטעי דרמה ושירים המפגישים את הקהל עם הרווק הדתי בדרך אל החופה . 

הופיע בעשרות מקומות ברחבי הארץ 

" לא תפסיקו לצחוק ואפילו להזיל דמעה" 

שחקנים: אהרון יוקל, עידו לוינגר, יונתן בילט\ ישי מאיר. 

 

ביקורת ברק ליבוביץ אתר y-net

מופע: "ניסים ונישואים" - רווקוּת זה כן מצחיק

למי שציפה לקבל עוד מופע על הבחור שפוגש את הדייט שלו במסעדה ומתפתל בניסיונות להיחלץ מהמקום נכונה הפתעה נעימה. ניסים ונישואים מטפלת ברווקוּת דרך היום-יום, ועושה את זה בצורה מאוד מצחיקה. ובאה בת-קול ואישרה זאת

ברק ליבוביץ'  פורסם:  15.02.07 

 

 

הציפייה, בכניסה לאולם הישן של היכל שלמה במוצ"ש ירושלמי גשום ומקפיא, הייתה שעוד הצגת סטנד-אפ המורכבת מקטעים וצחוקים על דייטים של דתיים תצא לדרך. גם הקהל שהתיישב באולם, בה עמדה להתחיל ההצגה "ניסים ונישואים" של תיאטרון עמוקה, נראה שציפה לתמהיל המוכר של זכרונות משעשעים מהעבר (או ההווה). רק הפיצוחים חסרים, והתחושה היא כמו של מפגש חביב עם החבר'ה כשאין לאן לצאת.

 

אלא שכבר מתחילת המופע נכונה למנחשים אכזבה קלה וברוכה. "ניסים ונישואים" הוא הרבה יותר מסתם סטנד-אפ דייטים מהסוג שמציף אותנו מכל עבר. למעשה, ולמרבה ההפתעה, הדייטים עצמם כלל לא עולים במופע. 

 

 

שלושת השחקנים - עידו לווינגר, אהרון יוקל ויונתן בילט - מציגים על הבמה את הרווקוּת עצמה. זו שדווקא מתנהלת בין המפגשים הבלתי נגמרים בבתי קפה עם בנות הזוג הפוטנציאליות. כך, לעיני הצופים נפרשות סצינות שונות מחיי היום-יום של הרווק המחפש, ובדגש על זה הביינ"שי:

 

המתח בין הרווק שעדיין מתבגר לאמו הלחוצה, יום ההולדת המי יודע כמה ששוב מגיע מהר מדי, הטלפון מעוד חבר שהתארס ו'נטש' את החבורה - כשאת כל זה מלווה אותנו בת הקול המיוסרת (והמאד מצחיקה) שמנסה כל העת לממש, בדרך כלל לא בהצלחה או בקלות, את הזיווגים עליהם הכריזה לפני אי אלו שנים.

 

מה שיפה הוא שניסים ונישואים היא הצגה מצחיקה גם בקריטריונים של הצגה לא מגזרית. רוב הזמן שלושת השחקנים עושים עבודה מצוינת על הבמה, והסצינות שנבחרו הן משעשעות ומוקצנות - על אף שלעתים אשכנזיות וירושלמיות מדי.

 

בלי פתרונות קסם

באותה נשימה אי אפשר להימנע מלומר שלמופע גם צד עצוב, ואפילו מעט נוקב, מה שמעניק לה את כוחה. בין חיוך לחיוך מצביעה ההצגה על שלושה "אשמים" בקיומה של "התופעה": הרווקים - אלו שנמנעים מלקחת אחריות ומתלבטים ומתפנקים מדי, החברה - שמתייחסת לרווקים כאל "דפקטים" שיש לרפא אותם, וההורים - שרוצים לראות את בנם מתחתן סוף סוף, קצת גם בשבילו אבל בעיקר בשביל עצמם.

 

בסוף המופע המסר ברור ומפורש - הרווקוּת אינה תופעה שתיפתר בקרוב. היא כאן כדי להישאר. לא מדובר בעמדה מתריסה או חתרנית, אלא בהצגה של מורכבות התופעה והכרה בחוסר היכולת להציג לה פתרונות קסם פשטניים.

 

הגילוי האישי של השחקנים בסוף ההצגה לגבי "מעמדם האישי"  (שני רווקים ונשוי אחד. קדימה בנות, יש צ'אנס) טומן בחובו רווח כפול: האחד הוא שהקהל מקבל את מה שהוא תמיד רוצה בסופן של הצגות - הצצה לחיים האמיתיים של השחקנים. והשני, העובדה שנחשפת ש"לכל אחד - כולל שחקנינו המוצלחים - זה יכול לקרות".

 

ההצגה "ניסים ונישואים" תעלה ב"היכל שלמה" בירושלים במוצאי שבת הבאה (ו' אדר, 24/2)

 

bottom of page